Tipy pro zlepšení vašeho zdraví

Experti z preventivní medicíny říkají, že nejlepší způsob, jak zlepšit zdraví národa, je jednoduchý: zůstaňte zdraví. Preventivní nemoci, jako je srdeční onemocnění, diabetes typu 2, mrtvice a několik předních forem rakoviny tvoří velký kus výdajů na zdravotní péči, které stojí miliardy dolarů. Odělují milióny Američanů, kteří mají roky života, a zničili poslední roky ostatních s nemocí a postižením.

To nemusí být tak. Vezměme si důkazy ze studie z roku 2009, která se zúčastnila 23153 dospělých, kteří se zúčastnili Evropského průzkumného výzkumu rakoviny a výživy. Dobrovolníci, kteří následovali čtyři principy dobrého zdraví – nefajčili a nedostávali tuky; cvičili a jedli zdravou výživu – měli o 80% menší pravděpodobnost vývoje chronických onemocnění, jako je diabetes typu 2, rakovina a srdeční onemocnění. Jejich riziko vzniku cukrovky typu 2 bylo o 92% nižší než riziko lidí, kteří se vyhýbali známému zdravotnímu poradenství. Jejich pravděpodobnost srdečního záchvatu byla o 81% nižší.

Buďte více aktivní a cvičí

Cvičení nabízí tolik zdravotních přínosů, není nic než kouzelná kulka. Něco tak jednoduchého jako prudká procházka po dobu půl hodiny denně dramaticky snižuje riziko onemocnění srdce, cukrovky a několika forem rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva, jednoho z vedoucích vrahů.

“Celoživotní pravidelné cvičení zlepšuje funkci mozku, umožňuje lidem být v pozdějších letech aktivní a nezávislé a přidává roky k životu,” říká profesor vědy o cvičení na univerzitě v Jižní Karolíně Steven Blair, který pomohl tvarovat federální cvičení. “To řeší většinu předních chronických zdravotních hrozeb, kterým čelíme.” Studie z roku 2008, kterou provedli vědci z nemocnice Brigham a Women’s Hospital v Bostonu, ukázala, že pravidelné cvičení snížilo riziko úmrtí předčasně o 30%.

Ne kouř: Ukončení zachrání život

Nevýrazný. Ale rakovina plic zůstává hlavní příčinou úmrtí na rakovinu – a mezi 80% a 90% případů jsou přímo způsobeny kouřením, podle National Cancer Institute.

Dobrá zpráva: míra kouření v USA klesá. A díky řadě nových terapií nahrazování nikotinu – od náplastí až po nosní spreje – je ukončení kouření snadnější než kdy jindy. Jedna nedávná analýza studií ukázala, že nahrazení nikotinu může téměř zdvojnásobit pravděpodobnost, že budou kuřáky úspěšně opouštět. Nové léky, které pomáhají kuřáci kopnout zvyk, jsou také k dispozici. Poraďte se s lékařem o nejlepších možnostech úspěchu.